محافظ جان 63 آمپر دو پل 30 میلی آمپر اشنایدر الکتریک

محافظ جان 63 آمپر دو پل 30 میلی آمپر اشنایدر الکتریک

محافظ جان 63 آمپر دو پل 30 میلی آمپر

A9R41263 


کاتالوگ کالا


انواع زمین در تجهیزات الکتریکی

   اساساً زمین کردن به این معنا است که جرم بزرگ زمین به عنوان نقطه ی صفر در نظر گرفته شود و تمام تجهیزاتی که به زمین وصل می شوند، هم پتانسیل شوند.


  از مهم ترین دلایل استفاده از سیستم زمین در سیستم های الکتریکی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  •          حفاظت از جان افراد
  •          درست عمل کردن برقگیرها
  •          حفاظت از دستگاه های الکتریکی
  •          سرعت در کشف اتصالی و برطرف نمودن آنها
  •          ممانعت از افزایش ولتاژ سیستم در اثر بروز اتصالی و افت ولتاژ در اثر عدم تعادل بار

 

  زمین کردن تأسیسات الکتریکی به دو علت انجام می گیرد:

  1.          عملکرد صحیح سیستم های الکتریکی یا به بیان دیگر حفاظت از وسایل برقی با نام حفاظت الکتریکی
  2.          حفاظت افرادی که به نوعی با دستگاه های برقی ارتباط دارند که به نام زمین حفاظتی شناخته می شود

 

زمین حفاظتی

   در زمین کردن حفاظتی، قسمت های فلزی دستگاه که نسبت به مدار الکتریکی عایق بوده و جریانی که در حالت عادی از آن عبور نمی کند، باید با امپدانس کم به زمین متصل گردند تا در موقع اتصال ناگهانی آنها به بخش های برقدار دستگاه، از برق گرفتگی جلوگیری شود. این زمین کردن به خصوص برای حفاظت اشخاص در مقابل اختلاف سطح تماسی زیاد به کار برده می شود.

   برای پی بردن به خطرات دستگاه های زمین نشده، یک وسیلۀ برقی با بدنۀ زمین نشده را در نظر بگیرید. نول شبکه در پست توزیع به زمین متصل شده و دارای مقاومت محدودی (مثلاً 2 اهم) نسبت به زمین می شود. در صورتی که نقطه ی A از وسیلۀ برقی با بدنه، اتصالی پیدا کند، ولتاژ 230 ولت نسبت به زمین بر روی بدنه برقدار می شود. همچنین این اتصالی موجب قطع فیوز نیز نمی گردد. لذا در صورتی که فرد روی زمین ایستاده و ناگهان با بدنۀ وسیلۀ الکتریکی تماس حاصل نماید، دچار برق گرفتگی شدیدی خواهد شد.

   در صورتی که بدنۀ فلزی وسیلۀ برقی به زمین متصل باشد و مقاومت اتصال آن نیز کم (حدود 2 اُهم) باشد، به محض اتصال فاز به نقطۀ A از بدنه، مسیر بسته ای از طریق اتصال به زمین بدنۀ فلزی و اتصال به زمین نول شبکه با مقاومت 4 اُهم تشکیل می شود که اگر ولتاژ 230 ولت بر 4 اُهم تقسیم شود جریانی معادل  57.5 آمپر حمل می کند. این جریان، سریعاً موجب قطع فیوز 10 آمپری مدار و قطع ولتاژ خطرناک از بدنۀ وسیله می شود. حال اگر مقاومت های اتصال به زمین نول شبکه و بدنۀ هر کدام برابر با 12 اُهم باشد، در این حالت مقاومت مدار اتصال، 24 اهم خواهد بود که اگر ولتاژ 230 ولت بر 24 اُهم تقسیم شود جریانی معادل  9.5 آمپر از آن عبور می کند. این جریان قادر به قطع کردن فیوز 10 آمپری نخواهد بود.

در این حالت بدنۀ وسیلۀ برقی در ولتاژ 230 ولت باقی می ماند. بنابراین لازم است در زمین کردن حفاظتی، مسیری با امپدانس کم برای جریان ایجاد شود؛ به طوری که جریان زیادی برقرار شده و سبب عمل کردن رله ها یا فیوز های حفاظتی گردد.

   در حالتی که مقاومت کل مدار شامل مقاومت اتصالی زمین، مقاومت محل اتصالی و غیره، از حد مجاز بیشتر باشد، وسایل حفاظت در مقابل جریان اضافی قادر به قطع برق و رفع خطر نخواهند بود و لازم است از وسایل دیگری مانند رلۀ جریان نشتی به زمین استفاده شود. 


فنی
کد فنیA9R41263
نام اختصاریACTI9
جریان نشتی(آمپر)30mA

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • تعداد بازدید: 75
  • مدل کالا: A9R41263
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: محافظ جان 63 آمپر دو پل 30 میلی آمپر, محافظ جان, حفاظت جان, محافظ جان اشنایدر الکتریک