محافظ جان 40 آمپر دو پل 30 میلی آمپر با قدرت قطع 10 کیلو آمپر اشنایدر الکتریک

محافظ جان 40 آمپر دو پل 30 میلی آمپر با قدرت قطع 10 کیلو آمپر اشنایدر الکتریک

محافظ جان 40 آمپر دو پل 30 میلی آمپر با قدرت قطع 10 کیلو آمپر

A9R41240 


کاتالوگ کالا


مزایای انرژی الکتریکی

انرژی الکتریکی در حدود یک صد سال پیش مورد بهره برداری قرار گرفته و از آن زمان تاکنون در همۀ کشورها به سرعت در حال توسعه بوده است. از مزایای این انرژی در مقایسه با انرژی های دیگر، سهولت کنترل، انتقال و پاکیزگی آن است. همچنین این انرژی به راحتی به انرژی های دیگر تبدیل می گردد. با توجه به این قابلیت ها، یکی از عیب های آن خطرات و خرابی های ناشی از عدم کنترل صحیح آن می باشد که اثرات و عواقب جبران ناپذیری را بر جای می گذارد.

 

انواع خطرات برق

خطرات برق به طور کلی به دو نوع خطر آتش سوزی و خطر برق گرفتگی اشخاص تقسیم می شوند.

 

ایجاد جرقه و افزایش حرارت ناشی از معیوب بودن وسایل الکتریکی موجب ایجاد آتش سوزی می شوند. عوارض برق گرفتگی افراد نیز شامل سوختگی، اختلال قلبی و تنفسی، اختلالات عصبی، حسی و بینایی است که درصورت تداوم برق گرفتگی، منجر به مرگ شخص می شود. این اختلالات با نام شوک الکتریکی شناخته می شوند و در صورتی که به توان با استفاده از وسایل ایمنی مانند دستکش و کفش عایق و غیره، از عبور جریان الکتریکی به بدن جلوگیری کرد، شوک الکتریکی ایجاد نخواهد شد.

دلیل ایجاد شوک در بدن این است که هر حرکتی که به صورت ارادی یا غیر ارادی انجام می شود حاصل واکنش ماهیچه ها به جریان الکتریکی است که در کسری از ثانیه در مغز ایجاد می شوند. این جریان ها توسط سیستم عصبی به ماهیچه توزیع و هدایت می شوند.

اگر جریان بیش از حد توسط سیستم عصبی به آنها اعمال شود، واکنش ماهیچه ها شدیدتر از حد معمول بوده و در نتیجه بدن به یک شوک الکتریکی دچار می شود. اگر نرون ها جریان زیادتری را به مغز ببرند، ممکن است آن را تخریب کرده یا موقتاً سلول هایی که جریان عادی مغز تولید می کنند، فلج کنند. تخریب این سلول ها تقریباً به معنی مرگ است زیرا ماهیچه قلب از کار می افتند و خون در بدن جریان نمی یابد. از کار افتادگی ماهیچه ها باعث بیهوشی می شود. اما اگر ماهیچه های شش از کار بیفتند، پس از چند دقیقه باعث خفگی و مرگ فرد می شود.

 

تاثیر عبور جریان های مختلف بر بدن انسان:

   جریان 1 تا 2 میلی آمپر آستانۀ حس و درک بدون اثر مضر

   جریان 5 میلی آمپر آستانه پرت کردن و حس درد

   جریان 10 تا 15 میلی آمپر شروع انقباض ماهیچه ای و عدم توانایی در حرکت

   جریان 20 تا 30 میلی آمپر اثر مخرب بر تنفس

   جریان 50 میلی آمپر و بالاتر انقباض نامنظم بطنی و مرگ

 

براین اساس مشاهده می شود که جریان 50 میلی آمپر، کمترین سطح جریان کشنده است. از طرف دیگر، مقدار مقاومت بدن بین دو دست یا بین دست ها و پاها با توجه به رطوبت و خشکی می تواند بین 1000 تا 10000 اهم باشد. بنابراین اگر مقاومت بدن شخص با توجه به توضیحات قبل در کمترین مقدار و برابر 1000 اهم باشد، ولتاژ مورد نیاز برای عبور جریان کشنده از بدن برابر است با:

50میلی آمپر × 1000 اهم = 50 ولت

به عبارت دیگر بدن افراد در کمترین مقدار مقاومت خود در برابر ولتاژهای کمتر از 50 ولت متناوب از اثرات مخرب برق ایمن می باشد که اصطلاحاً به آن حد خیلی پایین ولتاژ فشار ضعیف می گویند.

 

به طور کلی، جریان عبوری از افراد به دو عامل مقاومت بدن و ولتاژ الکتریکی اعمالی به فرد بستگی دارد. تجربه نشان داده است که با افزایش مدت عبور جریان برق از بدن، مقاومت آن کم می شود لذا رابطۀ زمان و مقدار جریان عبوری از بدن، یک رابطۀ غیر خطی است.

 

طبق رابطه دایسلر یک فرد با وزن تقریبی 50 کیلو گرم می تواند شدت جریان 164 میلی آمپر را در مدت 0.5 ثانیه تحمل کند. با توجه به اینکه افراد با وزن های مختلف در برابر جریان الکتریسته از خود مقاومت های متفاوتی نشان می دهند، حداکثر جریان مجاز قابل عبور از بدن یک فرد 70 کیلوگرمی 222 میلی آمپر در مدت 0.5 ثانیه می باشد.

 

مقاومت بدن افراد نیز با یکدیگر متفاوت است عواملی از جمله تعرق، مرطوب بودن بدن، فشار و سطح تماس با وسیلۀ برقی نیز منجر به کاهش مقاومت بدن فرد در برابر عبور جریان الکتریکی شده و خطر برق گرفتگی را چندین برابر افزایش می دهد.

مسیر عبور جریان برق و مدت زمان عبور آن نیز در برق گرفتگی و پایین آوردن مقاومت بدن مؤثر است. مسیر عبور جریان برق از دو دست، دو پا، یک دست به یک پا و غیره، موجب تحریک اعضاء در مسیر خود می شود و خطرناکترین حالت آن، ایجاد مسیر برق از دو دست است که موجب تحریک قلب و ریه و از کار افتادن آنها می شود.

 

مقاومت بدن انسان در مقابل جریان مستقیم، بسیار بیشتر از جریان متناوب با فرکانس 50 تا 60 هرتز است. به گونه ای که می تواند تا 80 میلی آمپر جریان مستقیم از بدن عبور کند بدون اینکه خطری برای سیستم تنفسی و قلب ایجاد نماید. تنها خطر جدی در عیور جریان مستقیم در این مقادیر، الکترولیز (تجزیه) سریع خون با گذشت زمان است.

تجربه نشان داده است که بدن انسان در برابر جریان الکتریسته با فرکانس 50 و 60 هرتز (فرکانس معمول برق)، حتی با شدت جریان 100 میلی آمپر کاملاً ناتوان است در حالی که همان جریان را با فرکانس بین 3000 تا 10000 هرتز تحمل می کند.

 

بر اساس آنچه گفته شد و با توجه به آمار بالای سوانح ناشی از برق گرفتگی، تلاش برای کاهش خطرات ناشی از کار با وسایل برقی ضروری به نظر می رسد.

 

روش های کاهش خطرات ناشی از کار با وسایل برقی:

·         کنترل مرغوبیت و کیفیت وسایل الکتریکی مصرف شده، که در این خصوص توصیه می گردد از محصولات با کیفیت اشنایدر الکتریک در تابلوهای برق استفاده گردد.

·         وضع قوانین و اجرای مقررات در جهت تضمین ایمنی افراد در برابر وسایل برقی و الزام مهندسین و تکنسین های برق در خصوص استفاده از تجهیزات ایمنی و حفاظتی لازم

 

 

 

فنی
کد فنیA9R41240
نام اختصاریACTI9
جریان نشتی(آمپر)30mA

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • تعداد بازدید: 152
  • مدل کالا: A9R41240
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: محافظ جان 40 آمپر دو پل 30 میلی آمپر با قدرت قطع 10 کیلو آمپر, محافظ جان, محافظ جان اشنایدر الکتریک, حفاظت جان