به وب سایت الیکا الکتریک خوش آمدید

کاربرد هادی در تأسیسات الکتریکی ساختمان

نوشته شده توسط الیکا الکتریک 1397/07/19 12:06:17 0 نظرات کابل,

کاربرد هادی در تأسیسات الکتریکی ساختمان

 

سیم

هادی ای است که توسط پوشش عایق احاطه شده است. رفتار الکتریکی سیم همانند یک مقاومت اهمی بوده و خاصیت سلفی و خازنی ندارد.

 

استاندارد و مشخصات سیم های مورد استفاده در ساختمان

 

سیم از نوع (NYA)H077-U

این نوع سیم با ولتاژ اسمی 750/450 ولت دارای هادی مفتولی از جنس نرم شده می باشد که با ماده پی وی سی به رنگ های مختلف پوشیده شده است. این گونه سیم ها در تابلوهای برق و تأسیسات نصب ثابت در محیط های خشک در داخل لوله، روی دیوارها یا داخل آن به کار می رود. استفاده از این نوع سیم به طور مستقیم در داخل دیوار مجاز نمی باشد. نمونه ای از این نوع سیم نشان داده شده است.

 

سیم از نوع (NYAB)H07V-R

این نوع سیم با ولتاژ اسمی 750/450 ولت دارای هادی رشته ای (نیمه افشان) از مس نرم شده با پوششی از ماده پی وی سی و به رنگ های مختلف است. در تأسیسات نصب ثابت در محیط های خشک درون لوله به صورت روکار یا توکار به کار می رود. استفاده از این نوع سیم به طور مستقیم در داخل دیوار مجاز نیست. سیم نوع NYAB به نوع NYA دارای نرمی بیشتری است.

 

سیم نوع N4GA و N4GAF

سیم نوع N4GA،هادی مس قلع اندود مفتولی و نوع N4GAF، هادی های مسی قلع اندود افشان، با ولتاژ اسمی 750/450 ولت  است که دارای عایق مقاوم در برابر حرارت و از جنس لاستیک مصنوعی است. این نوع سیم در تأسیسات حفاظت شده نصب ثابت به کار می رود. این گونه سیم ها در مواردی که حرارت محیط بیش از 55 درجه سانتیگراد باشد و در محیط های خشک برای سیم کشی داخلی وسایل حرارتی، ماشین های برقی، تابلوهای توزیع و به ویژه برای عبور سیم از داخل چراغ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سیم از نوع (NYAF)H07V-K

این نوع سیم با ولتاژ 750/450 ولت دارای هادی افشان (قابل انعطاف) از مسر نرم شده با پوششی از ماده پی وی سی به رنگ های مختلف می باشد و در تآسیسات نصب ثابت در محیط های خشک در داخل لوله به صورت روکار یا توکار به کار می رود. استفاده از این نوع سیم به طور مستقیم در داخل دیوار مجاز نیست.

در تأسیسات الکتریکی ساختمان در سطح مقطع زیر 10 میلی متر مربع باید از سیم با هادی مفتولی استفاده شود. به دلیل اینکه در ساختمان، اکثر سیم های تأسیسات الکتریکی زیر 10 میلی متر مربع هستند سیم NYA برای تأسیسات الکتریکی ساختمان های مسکونی مناسب می باشد ولی اکثراً در بازار NYAF استفاده می شود که مجاز نیست.

 

 

 

ارسال نظر