کابل کشی آنتن مرکزی، آیفون و تلفن

نوشته شده توسط الیکا الکتریک 1397/08/06 11:56:54 0 نظرات کابل,

 

                                                                            شکل1 . سیم کشی آنتن مرکزی

کابل کشی آنتن مرکزی

برای آنتن باید از کابل کواکسیال 75 اهم استفاده شود. برای اتصال آسان تر و بهتر کابل کواکسیال به تجهیزات آنتن مرکزی از کانکتور F استفاده می شود که بسته به کاربرد، سایز آن انتخاب می گردد. در داخل ساختمان ها معمولاً برای تمام مسیرها از کابل RG59 استفاده می شود که از نوعی مونتاژ با استاندارد F11 برای اتصال آسان به تجهیزات آنتن مرکزی استفاده می کند. از کانکتورهای (فیش BNC) برای اتصال کابل های کواکسیال 75 اهم استفاده می شود.

   در کابل کشی آنتن باید به موارد زیر توجه نمود:

1. هرگونه تغییر شکل در اثر فشار، کشش یا فشردن، باعث گسستگی در طول کابل می شود و از این رو کیفیت دریافت تصویر خراب می شود.

2. از خم های تیز در کابل حتی الامکان اجتناب نمود.

3. کابل آنتن باید در لوله اجرا شود. کابل باید همراه با یک پوشش بیرونی پلاستیکی، برای نصب در مکان های مرطوب و همچنین قرار دادن رو یا زیر گچ استفاده شود.

4. باید از اتصال میان کابل های داخلی و خارجی اطمینان حاصل پیدا کرد.

5. از نصب در دمای پایین مخصوصاً زیر 10- درجه سانتیگراد دوری گردد.

6. پوشش مستقیم پریزهای آنتن درون جعبه های دیواری به قطر 58 میلی متر مونتاژ می شود. باید در نصب دقت شود کابلی خروجی از تقویت کننده همیشه به ترمینال پریز متصل گردد.

 

                

 

                              شکل 2 .  سیم کشی آیفون تصویری                                                                  شکل 3 .  سیم کشی آیفون صوتی

 

 

 

سیم کشی آیفون

1. جهت ارتباط پنل درب ورودی با گوشی آیفون واحدها از سیم های زوجی 0.6 فویل دار استفاده می شود و برای جلوگیری از تأثیر نویز روی تصویر، در فواصل بالای 50 متر بهتر است از سیم کواکسیال و در مسافت های بیش از 100 متر از تقسیم کننده های تصویر، جهت تقویت سیگنال تصویر استفاده نمود.

2. حداقل یک سیم دو زوج به صورت مستقیم از ترانس به سمت پنل جلوی درب برای تغذیه آیفون کشیده می شود.

3. همه آیفون ها به دلیل وجود قفل در بازکن، نیاز به ولتاژ AC دارند. بنابراین به صورت مستقیم از قفل باز کن دو سیم افشان با حداقل سطح مقطع یک میلی متر مربع و برای انشعاب فرعی از 0.5 میلی متر مربع، به پنل جلوی درب وصل می شود ولی توصیه می شود از سیم با سطح مقطع 0.8 میلی متر استفاده شود.

4. ارتباط بین پنل جلوی درب با گوشی داخلی یا مانیتور به دو روش انجام می شود.

 

روش اول (روش صحیح سیم کشی آیفون تصویری)

   برای اتصال آیفون به پنل جلو در، بهترین راه حل این است که از هر واحد مجزا 4×2×0.6 JY(ST)YL مستقیماً به داخل جعبه تقسیم کشیده شود. در این روش سیم کشی هیچ واحدی روی دیگر واحدها تأثیری نخواهد گذاشت ولی عیب آن، هزینه بیشتر نسبت به روش غیرصحیح است.

 

روش دوم (روش قدیمی)

   یک کابل زوجی به صورت لوپ به هر طبقه برده به طوری که کابل تا جلو درب کشیده می شود و در هر واحد سیم چیده و چسب می شود که خود می تواند نقطه ای برای تولید نویز باشد. اگر در یک طبقه بیشتر از یک واحد باشد، یک کابل زوجی مشترک برای هر طبقه کشیده و در جعبه کشش سربندی و کابل زوجی به واحد مربوطه انتقال داده می شود یا هر واحد با طبقات بالایی خود سری شده و در نهایت از هر واحد کابل زوجی به داخل جعبه تقسیم در پارکینگ انتقال می یابد. این روش را بیشتر پیمانکاران قدیمی یا افرادی که به آیفون تصویری اشراف ندارند انجام می دهند و دارای معایب بسیاری است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. هر طبقه دسترسی به آیفون بقیه واحدهای بالاتر از خود دارد و چنانچه بعدها با بازسازی تغییری در مکان و مسیر آیفون ایجاد شود، آیفون طبقات بالا هم دچار مشکل می گردد.

2. چون در ابتدای اجرای سیم کشی معمولاً نوع سیستم و کارایی مورد نظر برای آیفون مشخص نمی باشد، به احتمال زیاد به دلیل کمبود سیم امکان نصب سیستم هایی نظیر آیفون تصویری با مشکل روبه رو خواهد شد.

3. برای گوشی آیفون تصویری در هر واحد، تغذیه برق نیاز است که برای آن می توان از همان فیدر زنگ اخبار استفاده کرد.

   موارد دیگری که باید به آن توجه داشت عبارتند از:

1. تغذیه پنل درب ورودی با برق 230 ولت و از طریق تابلو مشاعات انجام می شود.

2. هر مدل از آیفون نقشه نصب خود را دارد و سربندی مطابق با آن انجام می شود.

3. برای سیم کشی از جعبه تقسیم پارکینگ تا پنل جلوی درب، می توان از رابطه 4+4×n استفاده کرد که n تعداد واحدها و اعداد هم تعداد رشته سیم هاست. مثلاً برای یک ساختمان 8 واحدی باید از جعبه تقسیم تا پنل حداقل  36=4+4×8 رشته سیم به پنل برده شود که خود معادل یک کابل 20 زوج است (برای سیم کشی پنل درب ورودی نیازی نیست سیم های هر واحد مجزا به پنل برده شود و می توان با یک کابل چند زوجی سیم کشی را انجام داد). فقط لازم است همواره تعدادی سیم به عنوان رزرو به پنل انتقال داده شود، تعداد سیم در این حالت کمتر است.

 

سیم کشی تلفن

   به ازای هر خط در یک واحد مسکونی، یک زوج کابل وارد واحد مسکونی می شود. بنابراین تعداد زوج بستگی مستقیم به تعداد خطوط تلفن در واحد دارد. توصیه می شود حداقل یک زوج به صورت رزرو برای هر واحد در نظر گرفته شود. در صورتی که در واحدها جعبه تقسیم تلفن وجود داشته باشد، کابل از رایزر وارد آن می شود و از جعبه تقسیم به هر پریز تلفن، کابل زوجی انتقال داده می شود. اگر در واحد جعبه تقسیم تعبیه نشده باشد، از رایزر به نزدیک ترین پریز تلفن، کابل زوجی انتقال داده می شود و سپس در سراسر فضا به پریزهای تلفن کابل کشی انجام می شود.

 

 

 

ارسال نظر