عایق های مورد استفاده در سیم های عایق دار و کابل های فشار ضعیف

نوشته شده توسط الیکا الکتریک 1397/06/05 05:49:02 0 نظرات کابل,

عایق های مورد استفاده در سیم های عایق دار و کابل های فشار ضعیف

در عایق بندی هادی ها از لاستیک طبیعی و مصنوعی، پلاستیک و کاغذ آغشته به روغن استفاده می شود. لاستیک به دلیل تخریب تدریجی در نور آفتاب، جذب رطوبت و سهولت در آتشسوزی کمتر مورد استفاده قرار میگیرد. کاغذ آغشته به روغن به عنوان عایقی بسیار مناسب در کابل های فشار قوی استفاده می شود اما به دلایل اقتصادی در سطح ولتاژ فشار ضعیف کمتر مورد استفاده قرار میگیرد. در چند سال اخیر پلاستیک های جدیدی در عایق بندی هادی ها مورد استفاده قرار گرفته اند که استحکام مکانیکی خوب، عدم جذب رطوبت، اشتعال پذیری ضعیف و قابلیت انعطاف بالا از مزایای آن است. اما درجه حرارت کار این عایق پایین است. به عنوان مثال، عایق پلی ونیل کلراید (PVC) در هادی های فشار ضعیف و فشار متوسط مورد استفاده قرار می گیرد، اما درجه حرارت کار آن نباید از ۷۰ درجه سانتیگراد بیشتر شود. این عایق ها در فشار قوی کمتر استفاده می شوند.

 

ساختمان سیم های عایق دار و اندازه های استاندارد

ولتاژ مورد استفاده در برق رسانی که مدنظر می باشد، ۲۳۰ ولت تک فاز و ۴۰۰ ولت سه فاز است که به فشار ضعیف معروف است. سیم های عایق دار فشار ضعیف، ساختمان سادهای دارند. هادی از رشته های به هم تابیده تشکیل شده و روی آن عایقPVC قرار میگیرد. سطح مقطع هادی طوری انتخاب می شود که بتواند جریان لازم را بدون افزایش درجه حرارت از حد مجاز عبور دهد و ضخامت PVC طوری انتخاب می شود که بتوانند ولتاژ موجود را تحمل کند و همچنین دارای استحکام مکانیکی کافی باشد.

 

ساختمان کابل های فشار ضعیف و اندازه های استاندارد

امروزه به طور کلی کابل های فشار ضعیف (تا هزار ولت) با استفاده از هادی مس و عایق PVC ساخته میشوند. در محلهایی که خطر ضربات مکانیکی کم باشد از کابل بدون زره استفاده می شود. و در محل هایی که خطر صدمات مکانیکی وجود دارد از کابل دارای زره محافظ استفاده می شود.

 هادی های عایق شده به هم تابیده می شوند و در صورتی که دایره شکل باشند با استفاده از PVC، شکل مجموعه را به صورت دایره در میآورند. در صورتی که هادی ها به صورت قطعی اختیار شده باشند، مجموعه خود به خود تقریباً دایره شکل می گردد و در این صورت به جای استفاده از مواد پرکننده، آنها را در نوار پلاستیکی میپیچند. در کابل بدون زره با کشیدن غلاف PVC بر روی آن کابل، کار خاتمه مییابد. اما در کابل دارای زرۀ محافظ، به منظور استحکام مکانیکی زرهی سیمی از جنس فولاد گالوانیزه به دور کابل تابیده میشود و سپس غلاف PVC روی آن کشیده میشود. این غلاف علاوه بر ایجاد استحکام مکانیکی، از نفوذ آب به داخل کابل و از اثرات فعل و انفعال های شیمیایی بر روی کابل جلوگیری می کند. در کابل با قایق کاغذی که نسبت به رطوبت بسیار حساس است از غلاف فلزی از جنس سرب یا آلومینیوم استفاده می شود.

در کابل های چهار سیمی (سه فاز و نول) که در شبکه های توزیع مورد استفاده قرار می گیرند، نظر به اینکه جریان سیم نول معمولاً از جریان فازها خیلی کمتر است، سیم نول را با مقطعی در حدود نصف مقطع سیم فازها در نظر میگیرند. لازم به ذکر است که در سیستم های سه فاز کاملاً متعادل، هیچ جریانی از سیم نول نمیگذرد.

از کابل های سه سیمی یا چهار سیمی بدون زره، برای کابل کشی در داخل یا خارج ساختمان و در رو یا زیر زمین اماکنی که خطر ضربات مکانیکی موجود نباشد مناسب هستند.

برخی کابل های چهار سیمی مسلح به زرهی از سیم های فولادی گالوانیزه با غلاف PVC برای مصارف زیر زمینی در اماکنی که احتمال وجود ضربات مکانیکی زیاد است استفاده می شود. 

 

علائم و مشخصۀ کابل های فشار ضعیف

 در استاندارد آلمانی که در ایران معمول شده، ساختمان کابل ها با حروف الفبا مشخص می شود. در این روش، حرف اول، جنس هادی (N مربوط به هادی با جنس مس و NA مربوط به آلومینیوم) و حرف دوم، عایق سیم ها را مشخص می کنند (Y علامت پلاستیک و G  علامت لاستیک و در صورتی که حرف وجود نداشته باشد قایق کاغذی مورد نظر است). قسمت بعد، تعیین کننده نوع غلاف است. (Y غلاف پلاستیکی، K غلاف سربی، KL غلاف آلومینیومی است). قسمت بعد، مشخص کننده نوع زره است (B مشخص کنندۀ سیم های فولادی و Gb  معین کننده سیم فولاد گالوانیزه است).  و قسمت آخر، جنس روپوش خارجی را مشخص می کنند که در آن، A  معین کننده الیاف گیاهی (جوت) می باشد. در ذیل علائم چند کابل ولتاژ ضعیف که در برق رسانی مورد استفاده قرار می گیرند ذکر شده است.

NYY:  کابل با هادی مس، عایق و غلاف پلاستیکی

NAYY:  کابل با هادی آلومینیوم، عایق و غلاف پلاستیکی

NGG:  کابل با هادی مس، عایق و غلاف لاستیک

NYKB:  کابل با هادی مس، عایق پلاستیک و غلاف سرب و زره فولادی

NYYGb:  کابل با هادی مس، عایق و غلاف پلاستیک و زرۀ فولاد گالوانیزه

NKBA: کابل با هادی مس، عایق کاغذ، غلاف سرب، زره فولادی و روپوش خارجی الیاف گیاهی کابل های ولتاژ بالا دارای ساختمان مفصل تری هستند.

 

جریان مجاز

   عبور جریان برق از سیم ها و کابل ها منجر به افزایش درجه حرارت آنها و در نتیجه خرابی عایق های آن می شود. لذا برای حفاظت عایق ها لازم است درجۀ حرارت تولید شدۀ آن در حالت تعادل از حداکثر درجه حرارت مجاز آن کمتر باشد که لازمۀ آن انتقال حرارت تولید شده به محیط خارج است. هدایت و تشعشع راه های انتقال حرارت به محیط خارج است که تابع درجۀ حرارت محیط، درجه حرارت نهایی، ضریب انتقال حرارت و مشخصات کابل می باشد. لذا جریان مجاز نیز تابع عوامل فوق می باشد که تعیین دقیق آن مستلزم حل مسائل انتقال حرارت می باشد.

 

جریان مجاز سیم های مسی بدون عایق

   سیم های بدون عایق مورد استفاده در شبکه های هوایی باید استحکام مکانیکی کافی برای تحمل وزن خود و همچنین فشار باد و یخ و برف را داشته باشند؛ لذا معمولاً از سیم های کوچکتر از ۶ میلیمتر مربع در سیم کشی هوایی استفاده نمی شود. افزایش درجه حرارت نیز منجر به کاهش مقاومت کششی سیم می شود. بنابراین لازم است درجه حرارت کار سیم محدود شود.

 

جریان مجاز سیم های مسی با عایق PVC

   این سیم ها با توجه به کاربرد و وضعیت نصب آنها به سه گروه سیم های داخل لوله، سیم چند لا در هوا و چند سیم یک لا در هوا تقسیم می شوند.

 

جریان مجاز کابل های مسی با عایق و غلاف PVC

   این کابل ها به دو صورت نصب شده در زمین در عمق ۷۰ سانتی متری و درجه حرارت 20 درجه سانتیگراد و کابل های مستقر در هوا با درجه حرارت 30 درجه سانتیگراد تقسیم میشوند. جریان مجاز این کابل ها بر اساس سطح مقطع آن ها می باشد. حداکثر درجه حرارت مجاز هادی با روکش PVC برابر ۷۰ درجه سانتیگراد است.

 

جریان مجاز سیم ها و کابل های آلومینیومی

   جریان مجاز هادی های آلومینیومی در مقایسه با هادی های مسی هم مقطع کمتر است، زیرا مقاومت ویژۀ آنها، 1/65 برابر مقاومت ویژۀ مس است. بر این اساس با برابری توان حرارتی تولیدی در یک متر طول از این دو هادی، رابطۀ جریان مجاز هادی آلومینیوم به هادی مس هم مقطع خود به دست می آید.

 

علاوه بر درجه حرارت عوامل دیگری مانند نوع خاک و هم جواری با سایر کابل ها در جریان مجاز کابل ها اثر دارند.

 

 

ارسال نظر