روش های راه اندازی موتورهای القائی سه فاز

نوشته شده توسط الیکا الکتریک 1397/07/03 10:48:15 0 نظرات موتور الکتریکی,
 روش های راه اندازی موتورهای القائی سه فاز
یکی از مزایای موتورهای القایی سه فاز، راه اندازی ساده آنهاست. برای راه اندازی یک موتور القایی سه فاز کافی است تا سیم  پیچی های استاتور را به شبکه متصل کنیم. در این حالت موتور شروع به حرکت کرده و به سرعت نهایی خود می رسد. یکی از مشکلاتی که موقع راه اندازی این موتورها خود را نشان می دهد، جریان بالایی است که در لحظه راه اندازی از شبکه گرفته می شود. این جریان در حدود 5 تا 8 برابر جریان نامی موتور است که در شبکه هایی که ضعف طراحی دارند ممکن است در لحظه راه اندازی، باعث افت ولتاژ لحظه ای در خط تغذیه موتور می شود. این امر می تواند بر عملکرد مصرف کننده های دیگری که به خط تغذیه متصل هستند، اثر نامطلوب بگذارد. از طرف دیگر دوام این جریان، می تواند باعث سوختن سیم پیچ های خود موتور نیز شود. بنابراین به منظور کاهش جریان راه اندازی به دنبال روش هایی می باشیم که زمان استارت جریان کمتری از طریق مصرف کننده دریافت شود. انواع روش های راه اندازی به شرح زیر می باشد:
قرار دادن مقاومت در مسیر روتور
قرار دادن مقاومت در مسیر استاتور
با استفاده از کاهش ولتاژ در لحظۀ راه اندازی توسط یک اتوترانس
استفاده از راه اندازی ستاره – مثلث
 
1. قرار دادن مقاومت در مسیر روتور
یکی از راه های کاهش جریان راه اندازی افزایش مقاومت در مسیر روتور می باشد که این روش تنها برای موتور با روتور سیم پیچی شده امکان پذیر می باشد. معمولاً از این روش کمتر استفاده شده و همچنین مقاومت ها تنها در لحظۀ راه اندازی به صورت پله ای از مدار خارج می گردند.
 
2. قرار دادن مقاومت در مسیر استاتور
در این روش به منظور کاهش جریان مقاومت هایی به صورت پله ای در مدار قرار گرفته که پس از راه اندازی موتور از مدار خارج می شوند. این روش نیز به دلیل مشکلاتی که برای خارج کردن مقاومت ها، زمان و تجهیزات مورد نیاز دارد کمتر استفاده می شود. در شکل زیر نمونه ای از مقاومت ها را مشاهده می نمایید که تنها یک مقاومت در مسیر هر یک از سیم پیچ های استاتور قرار گرفته که پس از راه اندازی موتور و با تحریک کنتاکتور K1 مقاومت ها از مدار خارج می شوند.
 
3. کاهش ولتاژ توسط اتوترانس
در این روش برای کاهش جریان ابتدا ولتاژ را پایین آورده و پس از راه اندازی موتور ولتاژ را افزایش داده تا به ولتاژ نامی برسد. نکته ای که باید در این قسمت به آن توجه شود آن است که ولتاژ پایین اجازه راه اندازی موتور با بارش را ندهد. بنابراین موتور راه اندازی نمی شود. این روش نیز کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
 
4. روش راه اندازی ستاره – مثلث
در این روش در لحظه راه اندازی موتور به صورت ستاره شروع به کار کرده و در این حالت توان و جریان موتور یک سوم توان درج شده بر روی موتور می باشد. پس از مدت زمانی موتور به حالت مثلث خواهد رفت بنابراین به توان نامی خود دست پیدا خواهد کرد. برای مثال، ما می دانیم که جریان راه اندازی موتور 3 تا 7 برابر جریان نامی آن است بنابراین با کاهش جریان به اندازۀ یک سوم می توان جریان لحظه راه اندازی را کاهش داد.
حال با توجه به نکتۀ بیان شده در مورد راه اندازی موتورهای آسنکرون، در بدترین حالت هفت برابر جریان نامی، جریانی معادل  216.65 (30.95×7) آمپر هنگام شروع به کار موتور از شبکه دریافت می شود. بدین منظور تجهیزات حفاظتی بایستی بتوانند این جریان راه اندازی را تحمل نمایند ضمناً موتور را در مقابل جریان نامی محافظت نمایند که این مطلب غیرمعقول می باشد. با استفاده از راه اندازی ستاره جریان راه اندازی به یک سوم میزان خود خواهد رسید. یعنی عدد  72.216 (216.65/3) حاصل می شود که این عدد معقول تر است از آنجا که در هنگام راه اندازی جریان حدوداً دو برابر جریان نامی است که تجهیزات حفاظتی می توانند چنین حفاظتی را داشته باشند. بنابراین جریان در هنگام راه اندازی موتور (ضرب اول) 72.216 می باشد و هنگام کار نامی موتور برابر با 30.95 است.
در ضمن می توان برای راه اندازی موتور همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود از یک کلید استفاده نمود که کلید در مرحلۀ اول موتور را به حالت ستاره برده و در مرحلۀ بعدی موتور را به حالت مثلث خواهد برد. همچنین می توان از روش کنتاکتوری برای راه اندازی موتور استفاده نمود که در این روش نیاز به سه کنتاکتور می باشد. کنتاکتور اول و دوم موتور را به حالت ستاره برده و کنتاکتور اول و سوم موتور را به حالت مثلث خواهند برد. روش راه انداز ستاره – مثلث متداول ترین روش راه اندازی است که می تواند در بسیاری از مکان های صنعتی برای موتورهای توان بالا به وفور دید.
 
 
 
نکته: توجه شود که در هنگام ستاره – مثلث شینه های موجود بر روی تخته کلم موتور از سیم پیچ های باز شده و عمل ستاره – مثلث توسط کلید و یا کنتاکتورها انجام می شود.
 
 
 

ارسال نظر