انواع فیوز

نوشته شده توسط الیکا الکتریک 1397/06/05 05:23:26 0 نظرات تجهیزات فشار ضعیف,

انواع فیوز

   تقسیم بندی عملکرد فیوز ها از دید سازندگان متفاوت است. از کاملترین تقسیم بندی ها میتوان به استاندارد IEC60269 اشاره کرد.

   از نظر شکل ظاهری فیوز ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که مهمترین آنها عبارتند از:

 

1- فیوز فشنگی یا ذوب شونده

   این نوع فیوزها از یک پایه چینی و یک کلاهک چینی تشکیل شده است که فیوز داخل آن جای میگیرد و پشت آن کلاهک شیشه ای است. سیم حرارتی داخلی فیوز به ازای جریان مشخصی در زمان معینی ذوب شده و سبب قطع مدار مربوط به آن می شود. فیوز ذوب شونده معمولی را فیوز فشنگی نیز می نامند.

 

2- فیوز کاردی

   با توجه به تنوع فعالیت های صنعتی این فیوزها دارای تنوع بسیاری هستند. یک نمونه از این فیوزها معمولاً به شکل مکعب مستطیل با دو قسمت فلزی (مانند کارد) بود که از دو سر آن خارج شده است. ولتاژ این فیوز ها بسته به تجهیزاتی که از آنها حفاظت میکنند  بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ ولت و با شدت جریان های مختلف است.

 

3-کلید فیوز

   قطع ولتاژ هر فاز میتواند توسط قطع نمودن هر فیوز انجام شود. این عملکرد، مشکل اساسی دارد. اول اینکه در سیستمهای سه فاز نمیتوان همزمان هر سه فاز را قطع نمود. دوم آنکه قطع فازها مشکل است. برای رفع این مشکلات می توان از کلید-فیوز استفاده نمود. بنابراین با استفاده از این وسیله علاوه بر حفاظت می توان ولتاژ سیستم را نیز به راحتی قطع یا وصل کرد.

 

منحنی عملکرد فیوز

   عملکرد فیوز (سوختن فیوز) در دو مرحله متمایز پیش جرقه و محل جرقه صورت میگیرد. جریان اتصال کوتاه در محل فیوز در حالی که فیوز موجود نباشد یا اینکه دو سر آن با مقاومت بسیار کم اتصالی شده باشد را جریان احتمالی مینامند.

   وقوع اتصال کوتاه در پایین دست فیوز سبب طی شدن مراحل زیر می گردد:

   در مرحله پیش جرقه، المان فیوز به علت عبور جریان بیش از حد مجاز، آنقدر گرم می شود تا به نقطه ذوب شدن برسد. این جریان را جریان عبوری و زمان تداوم آن را زمان پیش از جرقه مینامند. این جریان، حداکثر جریانی است که فیوز، اجازه عبور از آن مدار را می دهد. در مرحله دوم المان شروع به ذوب شدن نموده و پارگی در یک یا چند محل از سیم ظاهر می گردد که جرقه در آن محل ها پدید میآید. به علت دمای زیاد جرقه، ذوب شدن در محل پارگی شدت یافته و باعث افزایش طول پارگی میگردد. بدین ترتیب مرتباً بر طول جرقه و به عبارت دیگر بر مقاومت مسیر افزوده شده و از جریان المان کاسته میشود و باعث تضعیف مجدد جرقه (افزایش مقاومت مسیر) می گردد تا اینکه جرقه کامل خاموش گردیده و قطع جریان مدار توسط فیوز صورت میگیرد. زمان ذوب شدن برای یک فیوز، مقدار ثابتی نیست و هر چه مقدار جریان بیشتر باشد، گرم شدن المان سریعتر صورت گرفته و زودتر به نقطه ذوب و سپس به قطع کامل مدار میرسد. به طوری که مشخصۀ زمان-عملکرد جریان فیوز همواره از نوع معکوس است.

 

 

 

ارسال نظر