انواع ترمینال، وایرشو و کابلشو

نوشته شده توسط الیکا الکتریک 758/03/14 06:28:05 0 نظرات کابل,

انواع ترمینال

ترمینال

پیچیدن سیم ها به دور هم برای ایجاد اتصال الکتریکی و عایق بندی محل اتصال با نوار چسب الکتریکی ممنوع است (در این روش به دلیل اینکه سیم ها به همدیگر به صورت مطمئن متصل نمی شوند و بین اتصال مقاومت ایجاد می کنند، شارش الکترون ها از اتصالات با فاصله و استحکام کم حالت پرشی خواهند داشت. در برخی موارد ممکن است اتصال همراه با جرقه باشد که این جرقه زدن متوالی، می تواند سبب داغ شدن محل اتصال، ذوب شدن عایق شود). علاوه بر این کمرگیری سیم ها جهت اتصال سیم ها به یکدیگر نیز مجاز نمی باشد. از ترمینال جهت اتصال مطمئن سیم ها به یکدیگر استفاده می شود که در سه دسته شاخه ای، سرامیکی و تابلویی ساخته می شوند.

 

 

ترمینال شاخه ای

ترمینال شاخه ای خود به دو دسته خشک و نرم تقسیم می شود.

                                                      

                         ترمینال خشک                                                                                                        ترمینال نرم                                                     

 

ترمینال سرامیکی

نوع دیگری از ترمینال که با نام سرامیکی شناخته می شود.

 

کانکتور

برای انشعاب گیری از یک سیم استفاده می شود و در انواع سه خانه و پنج خانه و پیچی ساخته می شوند.

 

                                                        

          کانکتور سه خانه                                                                                                                کانکتور پیچی

 

 

وایرشو (سر سیم)

جهت اتصال مطمئن و سریع یک سیم در یک سلول ترمینال از وایرشوهای روکش دار استفاده می گردد. وایرشو به نحوی روی سر سیم قرار می گیرد که قسمت عایق وایرشو روی عایق سیم، و قسمت هادی آن روی سیم لخت قرار می گیرد. سپس وایرشو توسط ابزار پرس مناسب و بسته به سطح مقطع سیم پرس می گردد تا اتصال مناسب و مطمئن بین وایرشو و سیم برقرار گردد.

برای بستن سیم های رشته ای در زیر پیچ باید از اتصالات فیشی (سر سیمی) استفاده شود. این فیش ها دارای انواع مختلف حلقه ای، کشویی، سوزنی و دو شاخ هستند که هر یک کاربرد ویژه ای دارند. پرکاربردترین آن ها در ساختمان سرسیم سوزنی است.

سرسیم های سوزنی به منظور جلوگیری از صدمه دیدن سیم در حالت داخل شدن مستقیم به سلول ترمینال و بستن پیچ ترمینال بر روی سیم استفاده می شود.

                                                                                                           

                              سرسیم  سوزنی                                                                                                                                                 سرسیم سوزنی دوبل

 

 

وایرشوها در دو نوع دوبل روکش دار TE و تکی روکش دار E ساخته می شوند. انتهای وایرشوهای دوبل به صورت قیفی و انتهای وایرشوهای تکی به صورت گرد است. بر روی پلاستیک حاوی وایرشو علامتی اختصاری همانند ITEMS:TE1510 نوشته می شود که دو شماره اول نشان دهنده شماره سیم است و عدد 15 یعنی سیم شماره 1/5 و TE به معنی وایرشو دوبل است.

 

دوشاخ

سرسیم های دو شاخ روکش دار به منظور اتصال سیم به پیچ هادی، بدون نیاز به باز کردن کامل پیچ استفاده می شود. جهت نصب سرسیم دو شاخ، قسمت هادی سرسیم حول پیچ جاگذاری و پیچ محکم می شود.

 

                                                                   

                                             

                                                                              نمونه ای از سرسیم دو شاخ

 

رنگ بندی وایرشو

جنس و رنگ روکش وایرشوهای تکی روکش دار مطابق با استاندارد DIN می باشد.

1. جنس هادی: مس با خلوص 99/95 %

2. آبکاری هادی: قلع

3. جنس روکش: PVC یا نایلون (در صورت درخواست)

4. بسته بندی: 100 عدد در بسته

 

 

سطح مقطع وایرشو

رنگ روکش وایرشو

0/5

سفید

0/75

آبی روشن

1

قرمز

1/5

مشکی

2/5

خاکستری

4

نارنجی

6

سبز

10

قهوه ای

16

عاجی

25

مشکی

35

قرمز

50

آبی

 

 

کابلشو

برای اتصالات جداشدنی کابل ها، از کابلشو استفاد می شود. کابلشوها، با توجه به سطح مقطع سیم، در اندازه های مختلف ساخته می شوند. علاوه بر این کابلشوها در انواع مختلف پرسی، لحیمی و پیچی در بازار موجود می باشد. برای به دست آوردن اتصال صد درصد و قابل اطمینان، اغلب کابلشوها را به هادی های کابل، لحیم یا پرس می کنند. انتهای کابلشو حفره ای قرار دارد که برای وارد کردن سیم یا کابل لخت به داخل آن می باشد.

 

 

                                                          

 

                                                                                                 کابلشو در سایزهای مختلف

 

در هنگام استفاده از کابلشو باید به موارد زیر توجه شود:

1. جهت اتصال کابل های افشان ازمقطع یک میلی متر مربع به بالا و کابل های مفتولی از مقطع 10 میلی مترمربع به بالا در محل های اتصال از کابلشو استفاده می گردد. کابل های مفتولی با مقطع 6 میلی مترمربع و کمتر را می توان بدون استفاده از کابلشو به دستگاه مربوطه متصل نمود.

2. جنس کابلشو برای اتصال هادی های مسی به مسی از فلز مس، برای هادی های آلومینیومی به آلومینیومی از فلز آلومینیوم و برای اتصال هادی های آلومینیومی به مسی از نوع بیمتال استفاده می شود.

3. بر روی کابلشو دو عدد نوشته می شود که یکی مربوط به قطر سیمی است که در کابلشو وارد می شودو عدد دیگر قطر پیچی که به این سوراخ می خورد می باشد.

 

4. بستن دو کابلشو زیر یک پیچ ممنوع است مگر آنکه زمان بسته و باز شدن کابلشوها همزمان با هم باز و بسته شوند. به عنوان مثال در دو موتور که سیم اتصال زمین آن ها به یک پیچ بسته شده است اگر یکی از موتورها بسوزد و سیم اتصال زمین آن باز شود، سیم اتصال زمین موتور دوم نیز باز خواهد شد. در این صورت اگر اتصال بدنه ای برای موتور دوم رخ دهد خطر آفرین است.

 

رنگ بندی کابلشو

رنگ پلاستیکی مصوب روی دسته کابلشو عین شماره سیمی است که باید در کابلشو قرار گیرد. رنگ قرمز برای سیم 1/5 میلی مترمربع، رنگ آبی برای سیم 2/5 میلی متر مربع، رنگ زرد برای سیم 4 و 6 میلی مترمربع می باشد. برای کابلشوهای بزرگتر روی کابلشو شماره سیم حک شده است.

 

بوشن یا موف

جهت اتصال سربه سر دو سیم و یا کابل استفاده می شود. موف کابل، بسته به نوع کابل مسی یا آلومینیومی و فاقد روکش عایق و موف سیم دارای روکش عایق است. هنگامی که بخواهیم دو کابل اتصال سربه سر داده شود انتهای یک کابل و ابتدای کابل دیگر به اندازه نصف طول موف، عایق برداری می شود و سپس طولی از سیم که عایق آن برداشته شده است در داخل موف قرار داده می شود و با پرس کابلشو هیدرولیکی هادی های دو کابل پرس می شود. دو سیم یا کابل باید هم سایز باشند و دو سیم با اختلاف قطر را نمی توان توسط ماسوره به هم متصل نمود.

 

                                                                                

                                                                 

                                                                                      نمونه ای از موف آلومینیومی بدون عایق

 

ترمینال

   ترمینال جهت اتصال مطمئن سیم ها به یکدیگر استفاده می شود که در دو دسته شاخه ای و تابلویی تهیه و به بازار عرضه می گردد. سایز تمام ترمینال ها بر اساس سطح مقطع سیم است از این رو ابعاد ترمینال متناسب با سایز سیم می باشد.

                                                         

                                                                                  نمونه ای از ترمینال 

ترمینال تابلویی

  ترمینال تابلویی به دو دسته RTP پلاستیکی و RTC باکالیت تقسیم می شود.

 

                                                  

                           ترمینال RTP                                                                                         ترمینال RTC

ته بند

  یک طرف بعضی از ترمینال های تابلویی RTP و RCT ها عایق نمی باشد، از این رو جهت جلوگیری از خطربرق گرفتگی باید از ته بند در انتهای ترمینال استفاده نمود.

 

پشت بند

  جهت تثبیت ترمینال های تابلویی بر روی ریل های خود، باید در انتهای ترمینال از تجهیزی به نام پشت بند استفاده شود.

 

ریل تابلو

  جهت نصب تجهیزات تابلو، همانند کلیدهای مینیاتوری، رله های شیشه ای، کنتاکتور، ترمینال ها و ... از ریل تابلو استفاده می شود. ریل های تابلو به دو دسته ریل مینیاتوری (ریل DIN) و ریل RCT تقسیم می شوند.

 

                             

                                                                             نمونه ای از ریل تابلویی

 

رابط مینیاتوری

   از رابط مینیاتوری جهت ارتباط فاز برای کلیدهای مینیاتوری استفاده می شود، از این رو در دو نوع تک فاز و سه فاز در بازار موجود می باشد.

                                                      

 

شماره سیم و کابل

   مدارهای خروجی، کلیدها، فیوزها و دیگر تجهیزات نصب شده باید مجهز به برچسب های مشخص و دائمی باشند تا بتوان آن ها را شناسایی نمود. برچسب ها به دو دسته برچسب شماره ای و پلاک تقسیم می شوند. شماره سیم به صورت حروف و اعداد مجزا می باشند و جهت سهولت در عیب یابی سیم های تابلو مورد استفاده قرار می گیرند. پلاک ها با بست کمربندی سرخود یا به صورت پلاک تنها موجود می باشند از پلاک ها جهت نوشتن توضیحات و مشخص نمودن مسیر سیم و کابل استفاده می شود و اکثراً برای کابل های خروجی تابلوها استفاده می شوند.

 

بست کمربندی سیم

  بست کمربندی، برای دسته بندی و نظم دادن به سیم هایی که مربوط به یک مسیر یا بخش ویژه ای هستند به کار می رود. بست کمربندی در انواع پلاستیکی و استیل ساخته می شوند. در تابلوهای برق و دستگاه ها از کمربندهای پلاستیکی جهت بستن و محکم کردن سیم ها استفاده می شود.

 

                                                                                 

                                   بست کمربندی فلزی                                                                بست کمربندی پلاستیکی

 

 

 

ارسال نظر