به وب سایت الیکا الکتریک خوش آمدید

استاندارد نقشه های الکتریکی

نوشته شده توسط الیکا الکتریک 1397/07/18 11:15:39 0 نظرات مطالب برقی,

 

استاندارد نقشه های الکتریکی

در گرایش های فنی برای انتقال ایده ها از نوعی تصاویر ساده شده خاص به نام نقشه استفاده می کنند که یک زبان ترسیمی است. در واقع نقشه کشی ترکیبی از ترسیمات تک تصویری سه بعدی و ترسیمات چندتصویری دو بعدی است. کشورهای صنعتی برای طراحی نقشه ها استانداردهای مختلفی را تعریف کرده اند به عنوان مثال کشور آلمان مشخص کننده استاندارد DIN است. استاندارد دیگری که می توان به آن اشاره کرد IEC (استاندارد جهانی برق( است که مورد تأیید تمام کشورهای جهان می باشد. از دیگر استانداردهای نقشه کشی در دنیا می توان به ANSI (آمریکا)، BSI (انگلیس)، UNI (ایتالیا)، GOST (روسیه) و JISC (ژاپن) اشاره کرد. اما دو استاندارد DIN و IEC در ایران موارد استفاده بیشتری دارند.

 

 

استاندارد DIN

نخستین موسسه ملی استاندارد در سال 1902 در انگلستان و سپس در 1916 در هلند و 1917 در آلمان تأسیس شد. به دنبال آن استاندارد DIN (deutsches institute fure norming) که استاندارد صنعتی آلمان است گسترش پیدا کرد و در زمینه نقشه کشی صنعتی فعالیت وسیعی آغاز شد. در سال 1926 اتحادیه ای متشکل از 20 موسسه استاندارد ملی از کشورهای مختلف به نام اتحادیه بین المللی موسسات ملی استاندارد (ISA) تشکیل شد. اما با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به ارتباط صنعتی بین شرکت ها لزوم ایجاد یک سازمان بین المللی استاندارد مورد توجه قرار گرفت و در سال 1947 سازمان (international organization for standard) ISO تشکیل شده و شروع به کار نمود. کشور ایران در سال 1332 اولین موسسه استاندارد خود را تأسیس نموده و در سال 1360 به عضویت ISO درآمد. ایران پیش از پذیرش ISO بخصوص در زمینه نقشه کشی از استاندارد DIN استفاده می کرد و هم اکنون نیز در دفاتر طراحی و نقشه کشی بعضی از کارخانه ها از استاندارد DIN استفاده می شود. پیش از انقلاب در بعضی از واحدهای صنعتی از استاندارد ANSI آمریکا استفاده می شد. در کشور ما در مواردی که استاندارد ISO پیشنهادی نداده باشد از استاندارد DIN پیروی می شود. هم اکنون موسسه استاندارد ایران ISIRI در زمینه های مختلف فعالیت های گسترده ای دارد.

 

استاندارد IEC

سازمان IEC که در سال 1906 با همت دانشمندان متخصص و مجامع الکترونیک کشورهای مختلف تأسیس شده است وظیفه تدوین و انتشار استانداردهای بین المللی IEC در حوزه گسترده برق و الکترونیک و زمینه های مرتبط را بر عهده دارد. مقر این سازمان تا سال 1948 در شهر لندن بود که از آن سال به بعد به شهر ژنو در کشور سوئیس منتقل شد. با توجه به روند جهانی ایجاد هماهنگی در استانداردهای ملی کشورهای مختلف و پذیرش هرچه بیشتر استانداردهای بین المللی، از جمله IEC به عنوان پایه استاندرادهای ملی و مبنای فعالیت های ارزیابی انطباق و گواهی محصولات برقی و الکترونیکی به منظور تسهیل تجارت بین المللی، در شرایط حاضر بیشترین تلاش کشورها مصروف مشارکت فعال در مراحل تدوین استانداردهای بین المللی می شود. بدین لحاظ اکثر استانداردهای ملی کشورهای مختلف در حال حاضر به طور فزاینده ای بر اساس و معادل با استانداردهای IEC می باشند.

 

 

ارسال نظر