آخرین نوآوری شرکت ABB در تولید تابلو برق ضد انفجار با استفاده از تکنولوژی HVDC و GIS

نوشته شده توسط الیکا الکتریک 1397/08/01 09:33:58 0 نظرات تکنولوژی برق,

 

آخرین نوآوری شرکت ABB در تولید تابلو برق ضد انفجار با استفاده از تکنولوژی HVDC و GIS

 

راه حل جریان مستقیم ولتاژ بالا (HVDC) به اتحادیه اروپا برای مقابله با چالش های انتقال انرژی بادهای دور از ساحل در دریای شمال کمک خواهد کرد.

ABB بار دیگر تابلوهای برق ضد انفجار گازی (GIS: gas-insulated switchgear) را توسعه داده است، همان تکنولوژی ای که پیش از این 50 سال قبل ساخته شده و همچنان در حال گسترش است. یکی از آخرین نوآوری های آن، یک سیستم  GIS HVDCدر یک پروژه آزمایشی اتحادیه اروپا نصب گردید که به منظور رسیدگی به مزایا و معایب ایجاد یک شبکه انتقال انرژی بادی خارج از ساحل در دریای شمال در نظر گرفته شد.

 

                 

                                                                        شکل 1. نوآوری HVDC و GIS

 

برای اولین بار دو تکنولوژی پیشگام ABB (GIS  و HVDC) در این پروژه ترکیب شده اند. این تکنولوژی باید به کاهش تلفات در انتقال انرژی در مسافت های طولانی کمک کند و می تواند بر روی یک پلتفرم دریایی با فضای محدود نصب شود.

قدرت بادهای دریایی در دریای شمال تبدیل به یک منبع کلیدی انرژی قابل تجدید در مقیاس بزرگ شده است و سهم قابل توجهی از برق پاک را در اروپا تأمین می کند. برای بررسی مزایا و معایب اتصال مزارع باد (مزارعی که دارای توربین های بادی برای تولید انرژی برق هستند) به یک شبکه انتقال، اروپا نام PROMOTioN (Progress on Meshed HVDC Offshore Transmission Networks) را برگزید. این پروژه از برنامه تحقیق و توسعه چشم انداز 2020 اتحادیه اروپا تامین مالی شده است.

پروژه PROMOTioN با هدف حل و فصل چالش های کلیدی در ایجاد شبکه دریایی HVDC ایجاد شد که یکی از آن ها محدود کردن میزان هدر رفت انرژی است و در طول انتقال از مسافت های طولانی رخ می دهد. برای کمک به این مسئله، ABB یک راهکار GIS HVDC را در آزمایشگاه KEMA DNV GL هلند نصب کرد.

هر دو تکنولوژی HVDC و GIS توسط ABB توسعه یافته است. تکنولوژی HVDC  کمک می کند تا مقادیر زیادی از برق را در فاصله های طولانی با کمترین ضرر و بالاترین ثبات در شبکه انتقال دهد، در حالیکه، فناوری GIS موجب تحول در نحوه انتقال و قدرت توزیع در شبکه گردید، که به طور قابل ملاحظه ای از طریق کاهش فضای مورد نیاز برای نصب تابلو برق، این امر را فراهم می آورد.

 

                                                                    

                                                                                                                                                                        شکل 2. HDVC

 

Giandomenico Rivetti ، سرپرست واحد بازرگانی محصولات ولتاژ بالای ABB می گوید: "نوآوری HVDC GIS می تواند تأثیر قابل توجهی بر سیستم انرژی آینده که به طور فزاینده ای از انرژی های تجدید پذیر استفاده می کنند، بگذارد. ما خوشحالیم که در این پروژه همکاری می کنیم و به ایمنی بیشتر سیستم های شبکه های دریایی آینده برای اروپا کمک می کنیم."

 

            

 

                                              

 

 

ارسال نظر