• سنسور خازنی

سنسور خازنی----

XT230A1PCM12----


کاتالوگ----


اطلاعات بيشتر----

اساس کار سنسورهای خازنی بر پایه تغییرات ظرفیت خازنی می باشد که در یک مدار نواسان ساز RC قرار گرفته است. سنسورهای خازنی نسبت به سنسورهای القائی این مزیت را دارند که علاوه بر اجسام هادی، اشیاء عایق را نیز حس می کنند. در این نوع از سنسور جهت ایجاد میدان الکتریکی از دو الکترود استفاده می شود که یکی از الکترودها فعال بوده و دیگری به زمین متصل می باشد. هنچنین الکترود خنثی کننده ای وجود دارد که اثر رطوبت هوا را بر روی خازن از بین می برد. مدار داخلی یک سنسور خازنی از یک مدار حالت جامد داخلی که نوسان می کند تشکیل شده است. قسمتی از این مدار داخلی، خازن می باشد.

هنگامیکه قطعه در نزدیکی سنسور قرار ندارد، ماده قرار گرفته در بین دو صفحه خازن هوا بوده و بدین ترتیب دی الکتریک خازن برابر 1 است. این باعث می شود تا مقدار ظرفیت خازن که بر حسب فاراد است کم باشد. در نتیجه ظرفیت خازنی به اندازه کافی بزرگ نیست تا اسیلاتور عمل کند. پس خروجی سنسور خاموش می ماند.

هنگامیکه قطعه در نزدیکی سنسور قرار می گیرد بسته به نوع قطعه (فلز یا غیر فلز) و به یکی از دو دلیل زیر مقدار ظرفیت خازن تغییر می کند:

·         تغییر اندازه خازن

·         تغییر مقدار ثابت یا دی الکتریک

هنگامیکه قطعه مورد نظر از جنس فلز بوده و در مقابل سنسور قرار می گیرد، در این حالت دو صفحه خازن به همراه سطح فلزی قطعه، تشکیل دو خازن می دهند.

شکل زیر قرارگیری قطعه در خارج از بازه سنسور را نمایش می دهد. در این حالت سنسور با سطح تماس فلزی قطعه تشکیل خازن نمی دهد.

 

 شکل زیر به صورت گویا نحوه تشکیل دو خازن بوسیله سطح فلزی قطعه را نمایش می دهد. در این حالت قطعه در بازه عملکرد سنسور قرار گرفته است.

 

 در حالتیکه قطعه غیر فلزی بوده و در فاصله عملکرد سنسور قرار می گیرد، مقدار ظرفیت خازن به علت تغییر ثابت دی الکتریک بیشتر می شود. زیرا در این حالت مقدار دی الکتریک از مقدار دی الکتریک هوا بیشتر است و دی الکتریک خازن برابر دی الکتریک قطعه غیر فلزی می باشد. بنابراین نتیجه گیری می شود که در قطعات غیر فلزی، مقدار ظرفیت خازن بر حسب دی الکتریک تغییر می کند.

فنی
جنس بدنه پلاستیک
خروجی سنسور 1NO + 1NC - PNP
درجه حفاظت IP IP67
فاصله تشخیص 15 میلی متر
نام اختصاری XT2
نوع اتصال الکتریکی چهار پین - کانکتور M12
نوع سیم بندی چهار سیمه
ولتاژ تغذیه 12..24VDC
کد فنی XT230A1PCM12

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

سنسور خازنی

  • 0 ریال


تعداد بازدید: 77

برچسب ها: سنسور خازنی