• ترانس جریان CT

ترانسفورماتورهای توزیع

   ترانسفورماتورهای توزیع در ایران ولتاژ 20 کیلو ولت (و در برخی نقاط 33 کیلو ولت) را به ولتاژ 400 ولت تبدیل می کنند. این سطح ولتاژ برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی استفاده می شود. یکی از عوامل موئژ بر قدرت ترانسفورماتورها نحوۀ بارگیری و همچنین درجه حرارت محیط است.


ترانسفورماتورهای توزیع هوایی و زمینی

   ترانسفورماتورهای توزیع با ظرفیت نصب تا ۳۱۵ کیلو ولت آمپر را به صورت هوایی به کار میبرند. این ترانسفورماتورها در قدرت های ۱۵،  ۲۵، ۵۰، ۷۵، 100،  ۱۲۵، ۱۶۰، ۲۰۰ و ۲۵۰ کیلو ولت آمپر به کار می روند. ترانسفورماتورهای با قدرت بیشتر از ۳۱۵ کیلو ولت آمپر به صورت زمینی به کار رفته و در قدرتهای نصب ۴۰۰، ۵۰۰، ۶۳۰، ۸۰۰، ۱۲۵۰، ۱۶۰۰ و 2000  کیلو ولت آمپر استفاده می شوند. این ترانسفورماتورها در مکانهای بسته ای به نام پست توزیع به کار میروند.


انواع ترانسفورماتورهای توزیع از نظر کاربرد:

   الف)  ترانسفورماتورهای توزیع نوع خشک

   در این ترانسفورماتورها، از عایق های رزینی یا سیلیکونی برای هسته و سیم پیچ های آنها استفاده می شود. سیم پیچ ها به طور مجزا قابل جدا شدن باشند و برای خنک شدن آنها، هوا در بالا و پایین آنها دمیده می شود و کاربرد این نوع ترانسفورماتورها در مکانهایی است که موضوع آتش سوزی بسیار حساس باشد. همچنین این ترانس ها، حداکثر تا قدرت 1000 کیلو ولت آمپر ساخته می شوند. ترانسفورماتورهای توزیع نوع خشک به سه دستۀ نوع تهویه ای، نوع  غیر تهویه ای و نوع درزگیری شده تقسیم می شوند که در داخل اتاق یا محیط بیرون قابل استفاده هستند.

 

   ب)  ترانسفورماتورهای توزیع روغنی

   هسته و سیم پیچ های این نوع ترانسفورماتورها داخل روغن قرار میگیرند. کاربرد ترانسفورماتورها بسیار زیاد بوده ولی در مکان هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد، کاربردآنهاکم است؛ زیرا که روغن ترانسفورماتور ها  اشتعال زا بوده و احتمال آتش سوزی به وجود می آید.

   مزایای ترانسفورماتورهای خشک نسبت به نوع روغنی: از مزایای ترانسفورماتور خشک نسبت به نوع روغنی می توان به تلفات و صدای کم،  نصب آسان،  مقاومت خوب در برابر اتصال کوتاه، ساز و کار خاموشی خودکار، تعمیر و نگهداری کمتر نسبت به نوع روغنی، عمر مفید بیشتر به سبب عدم وجود تخلیۀ جزئی در آنها اشاره کرد.

 

   ج)  ترانسفورماتورهای توزیع هرمتیک

   این نوع تراتسفورماتور ها دارای سه سیم پیچ اولیۀ مثلث و سیم پیچ ثانویۀ ستاره هستند. در این نوع ترانسفورماتور، منبع انبساط وجود نداشته و هیچ ارتباطی بین روغن داخل آن و هوای خارج وجود ندارد. سیم پیچ ها کاملاً داخل روغن بوده و سطح بالای روغن از گاز ازت یا نیتروژن پر شده است و انبساط و انقباض به صورت آکاردئونی انجام میشود. عدم نیاز به تعویض روغن، کاهش مراقبت و نگهداری از آنها، کاهش فرسودگی مواد عایقی به علت قطع ارتباط با هوا،  عدم نیاز به برخی تجهیزات و کاهش ارتفاع به علت حذف منبع انبساط از ویژگی های این ترانسفورماتورها است. کاربرد این ترانسفورماتورها در مکان های رطوبتی مانند سواحل دریا و مکانهایی که امکان تعمیر و نگهداری نباشد، ضروری می باشد.

   انواع ترانسفورماتورهای توزیع هرمتیک:

   1- هرمتیک با بالشتک گازی

   2- هرمتیک با پرۀ قابل ارتجاع

   3- هرمتیک با محفظه یا دیافراگم لاستیکی

 

   د)  ترانسفورماتورهای توزیع آمورفوس

   این نوع ترانسفورماتورها مانند ترانسفورماتورهای توزیع معمولی هستند ولی هستۀ آنها با آلیاژی از جنس آهن آمورفوس ساخته میشود که باعث کاهش چشمگیر تلفات هسته تا میزان ۸ درصد در مقایسه با هسته های معمولی می شود.
ترانس رله نشتی جریان با قطر 300 میلی متر ، 

50442 ، 


کاتالوگ ، 


ترانسفورماتور جریان:

   این ترانسفورماتور دارای دو سیم پیچ اولیه و ثانویه جدا از هم می باشد، که بر روی هسته آهنی پیچیده می شوند. در صورت استفاده از این مبدل دستگاه اندازه گیری از نظر الکتریکی از شبکه جدا شده و کار کردن با آن در مدار ثانویه بی خطر خواهد بود. به همین جهت کاربرد آن در فشار قوی نیز زیاد بوده و باید هنگام استفاده حتماً بدنه و یک سر از سیم پیچ ثانویه را به زمین وصل کرد. سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور جریان (پریمر) بطور سری در مسیر جریان قرار می گیرد و طرف ثانویه آن آمپرمتر وصل می شود.

   ثانویه ترانسفورماتورهای جریان، تقریباً اتصال کوتاه می باشد (به علت کم بودن مقاومت آمپرمتر) و باید توجه داشت در حالتی که از اولیه ترانسفورماتور، جریان عبور می کند نباید آمپرمتر را از مدار ثانویه باز نمود و یا فیوز در سر راه آمپرمتر قرار داد، چون در صورت قطع فیوز یا باز کردن آمپرمتر، ثانویه ترانسفورماتور باز شده و باعث زیاد شدن ولتاژ ثانویه و گرم شدن شدید هسته ترانسفورماتور و صدمه دیدن آن خواهد شد. در صورتی که مجبور به باز کردن آمپرمتر از مدار ثانویه ترانسفورماتور باشیم، می توان ابتدا ثانویه را اتصال کوتاه کرد و سپس آمپرمتر را باز کرد.
فنی
کد فنی 50442
نام اختصاری GA300
کاربرد محصول ترانس نمونه گیری جریان
نسبت ترانس 1/1000
جریان کاری(آمپر) 630 آمپر
نوع اندازه گیری جریان
ابعاد
قطر داخلی 300 میلی متر
محیطی
درجه حفاظت بر حسب IP IP30

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ترانس جریان CT


تعداد بازدید: 933

برچسب ها: ترانس جریان CT