کنتاکتور 12 آمپر 230 ولت AC ، 

LC1D12P7 ، 


کاتالوگ کالا ، 


 نکات ایمنی در مدارهای فرمان الکتریکی

   برای جلوگیری از بروز حوادث و خطرات ناشی از جریان الکتریسیته و همچنین رعایت نکات ایمنی برابر استاندارد، حداکثر ولتاژ مورد استفاده در مدار فرمان 220 ولت انتخاب شده است. ولتاژ 220 ولت اختلاف سطح بین یک فاز با سیم نول (MP) در شبکه سه فاز 380 ولتی می باشد. برابر مقررات باید سیم نول (MP) را به طور مستقیم بدون هیچ واسطه ای به بوبین کنتاکتور یا رله وصل نماییم. هیچگاه نباید سیم نول از تیغه، شستی و دیگر وسایل کنترل عبور داده شود.

   در شکل الف (اتصال اشتباه) اگر اتصالی در نقطه 1 برقرار شود، کنتاکتور C1 خود به خود وصل شده دستگاه و یا ماشین به کار می افتد و این امر ممکن است خطرات مالی و جانی به بار آورد (خطرناک ترین وضعیتی که ممکن است برای دستگاهی پیش بیاید).

   اگر اتصالی در نقطۀ 2 برقرار شود با استارت دستگاه به کار می افتد اما دیگر نمی توان آن را قطع نمود. یعنی عملاً شستی قطع (استوپ) از مدار خارج می شود و این مسأله نیز مشکلات و خساراتی را به همراه دارد. حال اگر در شکل ب (اتصال درست) در نقطۀ 1 رخ بدهد، هیچ حادثه ای پیش نمی آید. زیرا به دو سر بوبین سیم نول (MP) وصل شده و اگر مدار را وصل کنیم، فیوز مدار را قطع می کند (برای دستگاه یا ماشین خطری ندارد) و اگر اتصالی در نقطه 1 به وجود بیاید، بلافاصله فیوز مدار فرمان را قطع می کند. پس باید سیم نول (MP) را بدون هیچ واسطه ای مستقیماً به بوبین رله و یا کنتاکتورهای 220 ولتی وصل کنیم تا دستگاه و یا ماشین را در برابر خطرات، محافظت نماییم. ضمناً برای رعایت ایمنی بیشتر در اکثر ماشین های صنعتی مدار فرمان مستقیماً به شبکه برق شهری وصل نمی شود بلکه از ترانسفورماتور محافظ (ایزوله) ولتاژ مورد نیاز خود را دریافت می کند. بیشتر این ترانسفورماتورها با ولتاژ اولیه 380 ولت و ثانویه 220 ولت ساخته می شوند.

   البته در بعضی مواقع ولتاژ ثانویه را خیلی کم تا حدود 36 ولت را نیز انتخاب می کنند. (ولتاژ کم به خاطر حفاظت بیشتر افرادی است که با ماشین کار می کنند)، به این ترانسفورماتور، ترانسفورماتور تغذیه مدار فرمان می گویند.

   در نقشه هایی که از ترانسفورماتور تغذیه استفاده می شود برای مدار فرمان به جای R و MP حروف U و V به کار برده می شود.

                                       
فنی
کد فنی LC1D12P7
نام اختصاری LC1D
تعداد پل 3P
تعداد کنتاکتهای کمکی 1NO+1NC
توان 380/400V , kW 5.5
جريان مجاز غير موتوری AC1(آمپر) 25 آمپر
جريان مجاز موتوری AC3(آمپر) 12 آمپر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

کنتاکتور 12 آمپر 230 ولت AC


تعداد بازدید: 788

برچسب ها: کنتاکتور 12 آمپر 230 ولت AC