• حفاظت جان 25 آمپر چهار پل

حفاظت توسط سیم زمین (ارت):

   حفاظت توسط سیم زمین، نوعی از حفاظت است که در آن قسمت های هادی دستگاه که با شبکه تغذیه ارتباط الکتریکی ندارند، توسط سیم به زمین وصل می شوند. تا موقعی که اتصال بدنه در دستگاه وجود نداشته باشد، قسمت های حفاظت شده دستگاه هم پتانسیل با زمین بوده و اگر قسمت های حفاظت شده دستگاه هم پتانسیل با زمین بوده و اگر قسمت های الکتریکی دستگاه به بدنه آن اتصالی پیدا کند جریانی از بدنه دستگاه به نقطه صفر ترانسفورماتور شبکه از طریق سیم وصل شده به زمین و زمین جاری می شود. مقدار این جریان باید به اندازه ای باشد تا جریان خطا باعث قطع سریع وسیله حفاظتی (مثلاً فیوز) شده و ولتاژ تماس قطع گردد. مقدار جریان قطع که باید باعث قطع فیوز شود بستگی به مقاومت سیم زمین و مقاومت محدوده محل تماس سیم با زمین دارد.

   موارد استفاده این سیستم حفاظتی برای مصرف کننده با قدرت کم می باشد زیرا در صورت بالا بودن جریان مصرف کننده باید مقدار مقاومت زمین خیلی کم باشد که مشکل است.

می توان مصرف کننده هایی که نزدیک لوله آب یا کابل های شبکه با غلاف فلزی باشند توسط بست به آنها متصل کرد و از آنها به عنوان اتصال زمین استفاده کرد. برای بدست آوردن مقاومت مناسب زمین می توان با قرار دادن نوار و لوله یا صفحه با ضخامت و طول های مناسب در عمق مشخص از زمین، مقاومت مناسب را بدست آورده و بدنه سیستم هایی که باید حفاظت شوند به آنها متصل کرد.
حفاظت جان 25 آمپر چهار پل ، 

A9R50425 ، 


کاتالوگ کالا ، 


کلیدهای حفاظت جان (R.C.C.B)

   به منظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی از کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی (محافظ جان) استفاده می شود. این دستگاه از محفظه ای که در آن یک کلید مغناطیسی و یک مبدل جریان قرار دارد تشکیل شده است. سیم پیچ ثانویه این مبدل، جریان رله مغناطیسی را تأمین می کند از میان هسته حلقه شکل این مبدل مجموع جریان یک یا سه فاز مربوط به دستگاهی که باید حفاظت شود عبور می کند. چون در بار غیر متعادل از سیم نول (MP) نیز جریان عبور می کند. لذا، این سیم نیز باید از داخل این حلقه عبور کند اگر از یکی از سیم هایی که در داخل حلقه مبدل قرار گرفته است جریان عبور کند (درست مشابه سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور) باعث ایجاد میدان مغناطیسی متغیر در هسته می شود در حالتی که در مصرف کننده اتصال بدنه وجود نداشته باشد جریان ورودی و خروجی مصرف کننده با یکدیگر برابر و در خلاف جهت یکدیگر است و در نتیجه از هسته مبدل هیچ فوران مغناطیسی عبور نمی کند و بنابراین در سیم پیچ ثانویه نیز هیچ ولتاژی القاء نشده و رله مغناطیسی عمل نخواهد کرد. در صورت اتصال قسمت های الکتریکی دستگاه به بدنه آن، جریانی از زمین به طرف نقطه صفر ترانسفورماتور شبکه عبور خواهد کرد )مطابق شکل زیر( در نتیجه جریانی که از داخل حلقه به سمت مصرف کننده جاری می شود بیشتر از جریانی است که از داخل همان حلقه به شبکه برمی گردد. این تفاوت جریان در هسته یک فوران مغناطیسی متغیری ایجاده کرده و در سیم پیچ ثانویه آن نیروی محرکه القایی ایجاد می شود که باعث عبور جریانی از داخل سیم پیچ رله مغناطیسی می گردد. در صورتیکه این جریان در حد نامی باشد رله عمل کرده و کلید اصلی قطع خواهد شد.

   کلید محافظ جان اشنایدر ولتاژهای تماس خطرناک را ظرف 2.0 ثانیه قطع می کند و نصب و سیم کشی آن ساده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

      
فنی
کد فنی A9R50425
نام اختصاری Acti 9 iID K
جریان نشتی(آمپر) 30mA

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

حفاظت جان 25 آمپر چهار پل


تعداد بازدید: 1630

برچسب ها: حفاظت جان 25 آمپر چهار پل